Ulaşımın günün her saatinde dolmuş, otobüs veya taksi gibi araçlarla güvenli bir şekilde sağlandığı Ayvalık’ta görülmeye değer özel mekanlar hayli fazla.

Bu mekanlardan ilk akla geliveren, doğal bir film platosunu andıran Palabahçe Meydanı’ndaki Şeytan’ın Kahvesi… Orada, görkemli bir çınar ağacının altında oturup tarih kokan çevreyi izleyerek, özel bardağından koruk suyu içmek apayrı bir zevk. Kahve zaman zaman sanatsal etkinliklere ev sahipliği de yapıyor.

Ayvalık’ın çarpıcı güzellikteki köşelerinden bir diğeri Macaron… Dekor gibi eski evlerin iki taraflı sıralandığı, bazen daralan bazen genişleyen rüzgarlı ve kıvrımlı sokaklarıyla ve karşılıklı iki kahvesiyle (Camlı Kahve ve Mercan’ın Kahvesi) apayrı güzellikler sunuyor konuklarına.

Küçük ama özgün mimari dokusu ve hareketli çevresiyle insanı bie anda sarıp sarmalayan At Arabacıları Meydanı Ayvalık’ın diğer zenginliklerinden…

Ayvalık’ın nabzının Cumhuriyet Alanı’ndaki sahil kafelerinde attığını da vurgulamak gerek. Neşeli kalabalıklar genellikle öğle saatlerinde başlayan imbatla serinleyerek hoş saatler geçiriyor oralarda…

Kafelerin hemen yakınında Hüseyin Gezer imzalı bir Atatürk heykeli var. Heykele ait kabartmalarda Kurtuluş Savaşı’nın ilk “askeri kurşun”u canlandırılmış.