Kültür-sanat etkinliklerinin sadece turizm sezonunda değil tüm yıl boyunca devam ettiği Ayvalık’ta önemli bir kuruluş çalışmalarını uzun zamandır titizlikle sürdürüyor. Bu kuruluşun adı AIMA (Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi).

Akademi düzenli olarak dünyaca ünlü sanatçıları ağırlıyor, gerçekleştirdiği konser, dinleti ve bestecilik atölyesi, yaratıcı yazarlık, piyano/gitar ustalık kursları ve çocuk yaz atölyeleriyle Ayvalık’ta müzik adına önemli bir birikime imza atıyor.

Ayvalık’ta daha başka sanat kuruluşları da var. Ayvalık Kültür Sanat Derneği (AYKÜSAD) ve Ayvalık Sanat Derneği (ASD) çatısı altında yer alan Sanat Fabrikası bunların başında geliyor. AYKÜSAD yıl boyunca dikkate değer etkinlikler gerçekleştiriyor. Fotoğraf yarışmaları, tiyatro şenlikleri, kültür gezileri düzenliyor.

Sanat Fabrikası’nın tarihi bir binada bulunan salonu da yine yoğun programıyla sanatseverlerin önemli uğrak yerlerinden… Burada tiyatro gösterileri, şiir ve anma günleri, konserler birbirini izliyor. Artık gelenekselleşen tiyatro festivali her yıl artan bir ilgiyle karşılanıyor.