Küçükköy, Ayvalık’a çok yakın, adı gibi küçücük bir mahalle. Ama büyük bir tarihi var. Önceleri Rumlar yaşıyormuş. Son olarak 1893 ve 1913 yıllarında Balkanlar’dan gelen Boşnaklar yerleştirilmiş.

Doğal bir dekoru andıran “minyatür” meydanı, 19. yüzyıldan kalma evleri, konuksever ve sıcakkanlı insanları, eski bir kilise olan (Ayiou Athanasaiou-Aya Athanasiu) Merkez Camisi, kıymalı, peynirli, patlıcanlı, kabaklı börekleri, Kent Müzesi ile farklı, sevimli ve renkli bir yer.

Ayvalık’ın en önemli zenginliklerinden bir diğeri de hemen Küçükköy’ün bitişiğindeki Sarımsaklı… Upuzun, geniş mi geniş, temiz mi temiz bir kumsal Sarımsaklı. Tam 8 kilometre. Kristal berraklığında, çarşaf gibi bir deniz sunuyor.

Plajlar, oteller, pansiyonlar dizi dizi Sarımsaklı’da… Plajlar bir yana, aslında gerçek bir oteller diyarı burası. Ayvalık’a gelen yabancı turistlerin önemli bir bölümü kalmak için Sarımsaklı’yı tercih ediyor.

Salı günleri görülmeye değer bir halk pazarının kurulduğu Sarımsaklı’da eğlenmek isteyenler için de seçenek çok. Neşeli gece kulüpleri, cıvıltılı kafeler, ışıltılı diskolar var.

Sarımsaklı sörfçüler için de bulunmaz bir fırsat. Rüzgar sörfü sevenlere çok uygun koşullar sunuyor. Paraşütlü sörf de giderek yaygınlaşıyor.

Ve Şeytan Sofrası… Ayvalık’taki en “görülesi” yerlerden birisi. Volkanik bir yapılanma sonucu oluşmuş, düzlük bir tepe. Muhteşem bir panoramaya sahip. Ayvalık, Cunda, Adalar… Özellikle güneşin battığı saatlerde doyumsuz, soluk kesici bir seyir zevki izleyenleri adeta büyülüyor.