Turizm cenneti Ayvalık aynı zamanda bir ”zeytin diyarı” ve “zeytinyağı ülkesi.” Bir başka deyişle, zeytin ve zeytinyağı Ayvalık için kültürel bir zenginlik…

Kentin dört bir yanını kuşatan ve sayıları iki milyonu aşan zeytin ağaçları aynı zamanda pek çok insanın en önemli geçim kaynağı… Günün değişen ışıklarıyla parıldayan ve doğa harikası bir örtüyü andıran bu ağaçlar yüzyıllar önce “delice” olarak adlandırılan yabani zeytin ağaçlarının aşılanmasıyla oluşmuş.

Ayvalık zeytini kendine özgü karakteristik özelliklerini yörenin toprak yapısından, Kazdağları’ndan geçip zeytin bahçelerine uzanan hakim kuzey rüzgarından ve zeytinlik alanı oluşturan hafif eğimli, tarıma elverişli doğasından alıyor.

Ayvalık’ta şimdi bir Zeytin Müzesi var. 1960’lardan 1980’li yılların sonlarına değin Vakıflar Zeytinyağı Fabrikası olarak hizmet veren bir binada, 2012 yılında açıldı.

Ayvalık Belediyesi Zeytin Müzesi’nde, fabrika döneminden kalma pek çok objeyi görebilirsiniz: Zeytin hamuru hazırlayan taş ve bıçaklar, bu hamuru taşıyan arabalar, hamurdan zeytinyağı çıkaran presler, kara su ile yağı ayrıştıran düzenekler ve zeytinyağı üretim teknolojisine ait çok sayıda araç ve gereç…

Çağdaş müzecilik anlayışı ile tasarlanan müzede yer alan panolarda ise zeytin, zeytinyağı ve sabunun öyküsü anlatılıyor. Ayrıca gerçekleştirdikleri özverili çalışmalarla Ayvalık’ın “zeytin diyarı” olmasında önemli katkıları bulunan Ayvalıklılar saygıyla anılıyor.

Ayvalık Belediyesi Zeytin Müzesi’ni Pazartesi dışında her gün 08.00-17.00 saatleri arasında gezebilirsiniz.